QjackCtl – Interfejs graficzny dla JACK | Część 3

Zapoznaliśmy się już z prawie całą nakładką graficzną QjackCtl. Dziś kontynuujemy temat konfiguracji serwera. Skoncentrujemy się na mniej istotnych zakładkach ustawień interfejsu, takich jak: Options, Display oraz Misc.

 

Zakładka Options

Na zakładce Options (Opcje) znajdziemy kilka ustawień, które zostały wstępnie zdefiniowane. Wyróżnione zostały tutaj cztery sekcje: Scripting, Statistics, Connections i Logging.

 

Ustawienia QjackCtl - zakładka Options

 

Scripting służy do tworzenia i uruchamiania skryptów, czyli małych programów pisanych w specjalnych językach skryptowych – takich, które są wykonywane wewnątrz innego programu. W tym przypadku programem przetwarzającym skrypty jest powłoka systemowa.

 

Zaznaczając odpowiednie kontrolki po lewej stronie określamy moment czasowy, w którym odpali nam się dany skrypt. I tak:

 • Execute script on Startup wykonuje skrypt przed uruchomieniem serwera dźwięku JACK. Domyślny skrypt wklepany w polu tekstowym kończy działanie poprzedniego serwera dźwięku.
 • Execute script after Startup – wykonuje skrypt po uruchomieniu JACK
 • Execute script on Shutdown – wykonuje skrypt tuż przed zatrzymaniem JACK
 • Execute script after Shutdown – wykonuje skrypt zaraz po zatrzymaniu JACK. Domyślny skrypt zabija demona serwera dźwięku JACK, czyli zabezpiecza przed pozostawieniem jackd jako aktywnego procesu po zakończeniu pracy.

 

Statistics, czyli statystyki. Zaznaczając kontrolkę Capture standard output uruchamiamy przechwytywanie informacji z wyjścia standardowego (którego podgląd mamy też po otwarciu okna z komunikatami, po kliknięciu przycisku Messages na głównym panelu), a konkretnie wystąpień błędów XRUN. W polu tekstowym obok mamy już zdefiniowane wyrażenie regularne, za pomocą którego w komunikatach są wykrywane odpowiednie treści. Moje pytanie, na które dotychczas nie znalazłem odpowiedzi, brzmi: gdzie te statystyki są gromadzone, bo na pewno nie w logu qjackctl.log?

 

Connections służy do automatycznego ładowania profilu połączeń. Po zaznaczeniu kontrolki Activate Patchbay persistence, za pomocą przycisków znajdujących się po prawej stronie pola tekstowego możemy wybrać interesujący nas plik *.xml, zawierające zdefiniowane wcześniej połączenia wirtualnej krosownicy. Ten układ połączeń będzie ładowany samoczynnie w przypadku każdego urumomienia JACK Audio Connection Kit, co może być przydatne w niektórych sytuacjach, np. podczas wielokrotnej pracy z tym samym układem połączeń, grania na żywo itp.

 

Logging jak nazwa wskazuje służy do zapisywania bieżącego stanu naszego serwera dźwiękowego do rejestru zdarzeń. Plik dziennika – qjackctl.log – jest tworzony w katalogu domowym. Aby podejrzeć jego zawartość wystarczy użyć notatnika.

 

Zakładka Display

zakładka, którą widzimy na ilustracji poniżej, umożliwia nam zmianę opcji prezentacyjnych interfejsu. Tak więc możemy: zmieniać sposób i format wyświetlania czasu, modyfikować wygląd czcionek, dodawać teksturę imitującą połysk do wyświetlacza, czy zmieniać rozmiar ikon. Najciekawsze opcje znajdują się jednak na końcu.

 

Zmiana preferencji wyglądu w QjackCtl

 

Kontrolka Draw conenction and patchbay lines as Bezier curves zmienia wygląd połączeń w oknach Connections i Patchbay Po zaznaczeniu jej w miejscu prostych linii zobaczymy łagodne, przyjemne dla oka, krzywe.

 

Kontrolka Enable client/port aliases uaktywnia tworzenie nazw zastępczych (aliasów) klientów i portów. Po zaptaszkowaniu Enable client/port aliases editing (rename) w oknie Connections zyskamy możliwość zmiany powyższych nazw. Jest to przydatne o tyle, że pozwala wygodnie ponazywać kanały w iterfejsie audio (karcie dźwiękowej) na sposób bardziej przyjazny dla użytkownika, niż to zazwyczaj robi system. Po zmianie nazw spokojnie możemy odhaczyć ostatnie pole, a gdy zechcemy powrócić do nazw systemowych – odhaczamy też pierwszą kontrolkę.

 

Zakładka Misc

Ostatnia zakładka konfiguracji – Misc od „miscellanea” (rozmaitości) – to wszelkie ustawienia, których nie dało się zaklasyfikować do pozostałych zakładek.

 

Zakładka ustawień dodatkowych - Miscellanea

 

Sekcja Other
 • Start JACK audio server on application startup powoduje automatyczne wystartowanie serwera dźwięku JACK po uruchomieniu aplikacji QjackCtl.
 • Confirm application close – opcja dla osób, których kursor – zupełnie nie wiadomo dlaczego – zawsze niebezpiecznie krąży wokół krzyżyka zamykania okna. Aplikacja zapyta przed zamknięciem o potwierdzenie, żebyśmy przypadkiem nie stracili ustawień/połączeń.
 • Keep child windows always on top – trzyma okna zależne tj. Messages, Connections, Patchbay i in. zawsze ponad głównym oknem aplikacji.
 • Enable system tray icon – wyświetla ikonkę QjackCtl w zasobniku systemowym.
 • Start minimized to system tray – uruchamia aplikację domyślnie zminimalizowaną do zasobnika.
 • Delay window positioning at startup – wprowadza niewielkie opóźnienie pomiędzy uruchomieniem aplikacji a przesunięciem okien w zapamiętaną przy zamykaniu pozycję na pulpicie. Nie wiem czemu to ma służyć 🙂
 • Single application instance – zabezpiecza przed wielokrotnym uruchomieniem aplikacji, co mogłoby rodzić konflikty między poszczególnymi „instancjami”.

 

Sekcja Buttons

…służy do ukrywania przycisków głównego okna programu. Z prawej strony, u góry okna mamy kilka opcji dotyczących serwera dźwięku. Możemy m.in. zmienić nazwę pliku konfiguracyjnego czy wymusić potwierdzanie wyłączenia serwera, która to opcja działa bardzo podobnie do Confirm application close.

 

W ten sposób dobrnęliśmy do końca cyklu poradników o QjackCtl. Po drodze dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wykorzystywać go jako wirtualną krosownicę do łączenia syntezatorów i wtyczek efektowych, a także ogarnęliśmy ogrom opcji kryjących się w oknie konfiguracyjnym. Przy okazji powiedzieliśmy sobie parę słów o latencji oraz optymalizacji interfejsu pod kątem starszych, wolniejszych komputerów. Do następnego razu 🙂

 

Jedna odpowiedź na:„QjackCtl – Interfejs graficzny dla JACK | Część 3”

 1. pawel pisze:

  Hej

  Długo szukałem opisu obsługi serwera jack w normalnym ludzkim języku 🙂 Co prawda, wiele rzeczy jest znajoma z racji zajmowania się produkcją muzyczną, choć brak języka angielskiego w mojej głowie w takowej branży nie jest wielkim problemem, to artykuł przyjazny, rozwiązuje banalne niezrozumiałe zagwostki i jeszcze nie raz zajrzę tutaj aby dowiedzieć się rzeczy wręcz najbardziej banalnych, które wbrew pozorom czasem potrafią sprawić parę zmarszczek na czole 😉

  paweł