Wyciszanie komputera - regulacja prędkości obrotowej wentylatora karty graficznej

Niemal każdy kto chce zadbać o komfortowe warunki podczas pracy z edycją muzyki zabiega o stworzenie jak najcichszej stacji roboczej. Jednym ze sposobów zmniejszenia poziomu hałasu generowanego przez komputer jest programowe „uciszenie” wiatraczka na karcie graficznej.

 

Temat wyciszanie komputera przewija się dość często w sieci i na rozwiązania programowe nietrudno trafić, zwłaszcza w przypadku najpopularniejszych systemów operacyjnych. Co jednak zrobić gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Ubuntu-Studio lub dowolnej innej dystrybucji Linuksa i do tego uruchomionej na konfiguracji, w której siedzi niesforna karta graficzna ATI? Z pomocą przyjdzie gotowy skrypt do spowalniania wentylatora, zaoszczędzając nam klepania komend w terminalu.

 

Na poniższym screenshocie pokazane zostało okienko skryptu. Zapewnia on 10 poziomów regulacji – od 10 do 100% – prędkości obrotowej wentylatora a dodatkowo informuje o aktualnej wydajności wiatraczka i temperaturze rdzenia grafiki.

 

Okno programu | Wyciszanie komputera – regulacja prędkości obrotowej wentylatora karty graficznej

 

Skryptowi, który możesz pobrać tutaj: GPUfanControl | 1kB trzeba nadać prawa uruchamiania. Możemy jeszcze pokusić się o zmianę ikony np. na ikonę wiatraka (?) z tej strony: Main-menu-applet.

 

Nie gwarantuję, że skrypt będzie działał poprawnie z każdą kartą graficzną ATI i nie odpowiadam za ewentuale szkody jeśli takowe wyrządzi, chociaż dołożyłem wszelkich starań aby był napisany poprawnie. U mnie działa bez zarzutu.

 

Jedna odpowiedź na:„Programowa regulacja obrotów wentylatora karty graficznej”

  1. nathy pisze:

    Trafiłem na ten artykuł dopiero teraz i zamierzam wypróbować.Moj laptop ma takie obroty jak by chciał za chwię wystartować a jest zupełnie zimny.To wiekowa maszyna ale do tej pory działała bez zarzutu.Może to przez PCLOS’a?